14.03.2011 18:08

Liečba svištím tukom

 

SVIŠTÍ TUK A JEHO VYUŽITIE VO FARMÁCII

 

 

Pri pohľade za táru lekárne dnes už sotva koho prekvapí výrobok s názvom jelení loj, rybí olej, žraločia chrupavka, hadia masť, či pštrosí gél. Napriek tomu sa mnohí poľovníci i ochrancovia prírody pozastavujú nad škatuľkou s názvom Sviští krém a u lekárnikov sa uisťujú , či naozaj ide o výrobok zo zvieratka, ktoré po prebudení zo zimného spánku stretávame na horských turistických chodníkoch našich najmenších veľhôr.

Nuž skutočne, tento výrobok, ktorý nedávno vzbudil pozornosť nielen mnohých pacientov a spotrebiteľov, skutočne pozostáva zo svištieho oleja získavaného z tukového tkaniva svišťa horského. Zarytí ochrancovia prírody však nemusia biť na poplach, na Slovensku sa svišť zatiaľ neloví. Zato v takom Švajčiarsku ich tamojší poľovníci ulovia ročne vyše 7000, a to i napriek tomu, že ich lov je povolený len v piatich z celkovo 25 kantónov tejto alpskej konfederácie. Svišť je v tejto krajine popri raticovej a srstnatej zveri najlovenejším druhom zveriny.

Lov na svišťa patrí medzi najzdĺhavejšie a technicky najnáročnejšie poľovačky. Vyžaduje si mimoriadne dobrú znalosť terénu, niekoľkohodinovú trpezlivosť, pokojnú a istú ruku a pochopiteľne kvalitnú a zastrieľanú zbraň. Cieliť sa musí výlučne na hlavu, prípadne na kratučký krk. V opačnom prípade zostane zo zvieraťa iba krvavá škvrna, znehodnotené mäso a znečistený tuk.

V Alpách sa svište lovia najmä pre tuk. Svišť má dva druhy tuku – tzv. vnútorný a vonkajší. Vonkajší tuk je biely a nachádza sa pod srsťou na chrbte. Vnútorný tuk je žltý a nachádza sa medzi vnútornosťami zvieraťa. Kvalitnejší z nich je práve ten druhý, ktorý sa používa aj vo farmaceutickom priemysle. Je produktom žľazy s vnútorným vylučovaním, tvorí sa počas celého leta a jeho zásoby vrcholia na jeseň pred zimným spánkom. Lov na svišťa je preto najvhodnejší práve v jesenných mesiacoch.

V čom spočíva liečivá sila svištieho oleja zo žltého tuku? Obyvatelia alpských dolín ho už po stáročia používali ako masážny prostriedok na reumu, bolesť kĺbov, kostí a platničiek, artrózu, svalovú horúčku, tenisový lakeť, ako aj niektoré kožné ochorenia, napr. na lupienku (psoriázu). Farmaceutický priemysel však tomuto druhu tradičného ľudového liečiteľstva dlho nevenoval náležitú pozornosť. Až keď v roku 1988 nemeckí vedci Wagner a Nusser z Inštitútu farmaceutickej biológie Univerzity v Mníchove uverejnili výsledky svojho výskumu zloženia svištieho oleja, bolo všetkým odborníkom zrejmé, že v prípade liečivých vlastností svištieho oleja celkom určite nejde o "humbug", ale naopak skrýva v sebe nové možnosti liečby svalovej a kĺbovej imobility. V svišťom oleji sa totiž zistila prítomnosť vysokého množstva glukokortikoidov, ako je kortizón, hydrokortizón, kortikosterón, progesterón a iné. Tieto látky boli jednoznačne identifikované a kvantitatívne stanovené. Ich obsah sa pohybuje od 30 do 80 mg/kg, čo zodpovedá sile klasického, synteticky vyrobeného lieku. Potvrdil sa tým antiflogistický (protizápalový) princíp pôsobenia svištieho oleja, ktorý bol ľudovej medicíne známy, hoci zaznávaný, už po stáročia.

Ak sa teda na potulkách prírodou niekedy stretnete so svišťom, nezabúdajte, že vo svojom tele nosí skutočný liek. A po návrate z namáhavej túry vašim unaveným svalom na zamedzenie svalovej horúčky azda príde vhod aj natretie pravým Svištím krémom. Nezabúdajte však, že pravý Sviští krém sa vyrába iba v Rakúsku, Nemecku a vo Švajčiarsku. Túto skutočnosť by ste mali zohľadniť aj pri kúpe Svištieho krému v lekárni.

—————

Späť